Поради з експлуатації акумуляторів за частих відключень електроенергії (кілька разів на добу)

Proline DC UPS 60W with connected battery 12V

Проблема 1: Ресурс акумуляторів

Акумулятори мають певний ресурс циклів заряд-розряд: свинцево-кислотні AGM ~ 100…500 (в деяких випадках <100), гелеві вдвічі більше ~ 600…1200, літій-іонні ще більше ~ 2000…6000.
Приклад:
DC UPS 60W живить роутер та ОНУ вдень, коли ви на роботі та ніхто не користується інтернетом. За день може відбутись кілька відключень електроенергії та акумулятор дарма використає свій ресурс.

Рішення:
Відключайте активне навантаження від DC UPS (фізично витягнути штекер DC5.5*2.1) коли немає потреби живити обладнання від акумулятора. При цьому залишити ДБЖ підключеним до мережі 220В щоб акумулятор заряджався. Найбільш актуально для свинцево-кислотних АКБ.

Проблема 2: Акумулятор не встигає зарядитись

Приклад:
DC UPS 90W живить обладнання із споживанням 60Вт протягом 2-х годин (120 ватгодин). Тож зі струмом заряду до 2,5 ампер на відновлення використаної ємності акумулятора потрібно не менше 4-5 годин.

Рішення:
Підключити паралельно до акумулятора додатковий зарядний пристрій на 13,6-13.8В CC/CV. Із розрахунку максимального струму на ємність акумулятора. Максимальний струм заряду:
Свинцево-кислотні до 0.3С, тобто для 20Аг до 6 ампер на заряд;
LiFePO4 до 1С, тобто для 20Аг до 20 ампер на заряд.

Проблема 3: Альтернатива AGM акумуляторам для використання з DC UPS

Автомобільні (стартерні) АКБ 12В

Такі акумулятори не призначені для використання у резервних системах живлення - вони не розраховані на буферний режим та використання в житлових приміщеннях. Але в теперішніх умовах (дефіцит АКБ) можна розглядати їх як альтернативу AGM. Експлуатація стартерних АКБ має певні нюанси:

  • встановлення тільки в горизонтальному положенні;
  • рідкий електроліт може викіпати коли акумулятор повністю заряджений і знаходиться довгий час в буферному режимі (напруга 13.7-13.9В). За частих відключень це не проблема, хоч би встигав заряджатись;
  • рекомендовано встановлювати у вентильованих нежитлових приміщеннях (при роботі виділяється водень).
Переваги: доступність, ціна.
Недоліки: мала кількість циклів заряд/розряд; потребують спеціального поводження.

Літій-залізо-фосфатні (LiFePO4) 12.8В

Найкраща альтернатива на сьогоднішній день. Ресурс більше 2000 циклів, є готові батареї на заміну 12 вольтовим свинцевим. Одні з найбезпечніших серед літієвих.
Переваги:

  • велика кількість циклів заряд / розряд;
  • вдвічі швидше заряджаються у порівнянні із свинцевими, якщо зарядний пристрій достатньої потужності;

Недоліки:
  • помітно більша ціна;
  • в деяких випадках (залежить від BMS), при заряджанні до 13.8 вольт з часом можливе розбалансування комірок батареї, результат - зниження ємності. Але це можна виправити періодичним зарядом напругою до 14,6 вольт, наприклад, раз на місяць. Після чого батарея відновлює свою ємність. Підходять зарядні пристрої від свинцевих акумуляторів.

Інші Літій-іонні (Li-ion) акумулятори

Не підходять для застосування з DC UPS.

Перетелефонуйте мені